Říkáte si, jak zjistit, zda je vaše váha optimální? Někdy to není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Pokud jste obecně takzvaně prostorově výrazní, pravděpodobně problém s váhou mít budete. Co ale, když vypadáte víceméně průměrně. Je vaše váha v pořádku, nebo nikoliv? A jak to zjistit? Jedním z dobrých pomocníků a také ukazatelů je BMI kalkulačka. Populární nástroj, který vám za pár chvil řekne, co potřebujete vědět.
Mnozí řeknou, že se postaví na váhu a vědí, zda váží hodně, nebo málo. Realita je však taková, že samotná hodnota hmotnosti toho člověku až tak neřekne. Stejná váha může být u někoho běžná, u jiného příliš velká. To proto, že každý jsme jinak vysoký a právě naší výšce by měla odpovídat i naše váha. A proto je dobrým ukazatelem právě BMI kalkulačka, která počítá známý index tělesné hmotnosti. Jednoduše řečeno, jedná se o poměr naší váhy k naší výšce. Právě to je mnohem lépe vypovídající hodnota, než jenom záznam na váze, který nám bez předchozích zkušeností neřekne vlastně vůbec nic.
Mnoho lidí využívá dané kalkulačky hlavně z důvodu, aby zjistili, zda nemají nadváhu. To ale není jediná věc, kterou lze z indexu tělesné hmotnosti, tedy z hodnoty BMI vyčíst. Dokáže ukázat i řadu dalších věcí. Mnohým řekne, že mají optimální váhu a tak se svou hmotností nemusí vůbec nic dělat. To je ten nejlepší možný stav, kterého chceme všichni, kdo máme problémy s váhou, dosáhnout. Jsou tu ale i ti, kteří mají podváhu a musí naopak přibrat. Těch však přece jenom není tolik, jako z opačné strany grafu. Tam Body Mass Index ukazuje nejenom na nadváhu, ale i obezitu různých stupňů. Tady už je třeba opravdu být na pozoru a svou váhu řešit. Hrozí totiž i poměrně výrazná, život ohrožující rizika.
Poměr vlastního indexu k indexu optimální váhy